V čem sleduji své běhání

Když běháte nebo chodíte, časem vás přepadnou otázky, jako kolik jsem toho naběhal tento týden, měsíc a kolik ten minulý. A hele, kolik jsi toho už naběhal za tu dobu, co běháš?

Nechci tady uvádět seznam počítačových aplikací, protože jich stejně většinu neznám. Uvedu jen to, kam jsem se do dnešního dne dostal já.

Úvod

Úplně na začátku jsem jen chodil. Vzdálenost jsem si naměřil na Google mapách a výsledky zapisoval do tabulky. Je to fajn, ale časem člověk zjistí, že krokování v mapách není zase tak skvělá věc, zvláště, když začínáte chodit stále častěji a taky občas těsně před koncem trasování na něco ťuknete a všechno je v pr....

Kapitola první

Pak jsem od ženy dostal sporttester Timex s krokoměrem. Hned jsem ho šel zkalibrovat a následně otestovat. Hned se mi to zalíbilo. Byla to úplně jiná práce. Pár prvních procházek jsem si ještě zkontroloval pěkně postaru. Rozdíl v tom byl na 15 kilometrů tak sto metrů. A je dost pravděpodobné, že větší část tohoto rozdílu jsem způsobil spíš já při trasování v mapě.

Co měl tento sporttester k lepšímu, byl hrudní pás na měření tepové frekvence. Dřív jsem o tom moc nepřemýšlel, ale když už jsem ho měl, tak mi to nedalo a něco si o tom přečetl a šel jsem to pěkně v praxi prověřit. A stejně jako bůh jsem viděl, že je to dobré.

Jeden problém s takovýmto sporttesterem přeci jen je. Nevyřeší zaznamenávání aktivit a taky poskytuje další informace, které jsou hodné zaznamenání a tek se tabulka pěkně nafoukla a řádků přibývalo.

Co se telefonování týče, se mi vždycky líbily věci, co vypadají jako telefon a ne malá kuchyňská digitální váha. Tím pádem mě ta věc s Androidem postihla až když už jsem byl mezi známými za totálního exota. Když už jsem ho ale měl, tak jsem se poohlédl po nějaké apce, která by měřila, zaznamenávala a to včetně GPS.

Kapitola druhá

První, na co jsem narazil byl Runtastic. Vypadal super, ale když jsem ho natáhl do mého telefonu s Androidem 2.4 něco, tak se ukázalo, telefon nestíhá. Maká jak blázen, apka sebou cuká a baterka je za chvíli vybitá. Při první zkušební procházce o délce 12 kilometrů mi před procházkou z nabíječky vyndaný mobil kleknul těsně po desítce. Určitě to nebyla chyba Runtasticu, ale ného předpotopního mobilu, který jsem dostal od pojišťovny k pojistce.

Druhá apka, kterou jsem zkoušel, byl RunKeeper. Mnohem jednodušší. Baterka vydržela i na 20 kilometrů. Problém byl, že mi při měření dvakrát úplně vytuhl a celý záznam totálně v řit.. Zase to asi bylo tím předpotopním Androidem. Ale to by byl čert, abych něco nenašel.

Třetí a jak se ukázalo i poslední (zatím) bylo Endomondo. Můj stařičký mobil ho ani v nejmenším nevyděsil a po ujití i 20 kilometrů se baterka vybila jen z poloviny. Bylo rozhodnuto. Vše, co jsem měl, jsem přeťukal nebo přes GPX přenesl do Endomonda. Časem se ukázalo, že při zapínání občas vytuhl a musel jsem restartovat celý mobil. Na webu jsem se dočetl, že to dělá modul pro načítání reklamy u bezplatné verze. Tak jsem si Endomondo předplatil. Ročně to vyjde na něco přes sedm stovek (což se ukázalo jako nejméně ze všech aplikací, co jsem našel). Bylo po problému a navíc jsem získal pár zajímavých statistik ve webové části Endomonda.

Kapitola třetí

Blížilo se léto 2016 a já mezitím upgradoval svůj mobil na pětipalcové pádlo (Endomondo si dál předplácím, jednak se mi líbí ty statistiky a jednak chci trochu přispět na vývoj). Šedesátka je blíž než padesátka a je pravděpodobnější, že mi za pár let bude šedesát, než že se proti proudu času vrátím k padesátce. Věk s sebou nese rozvahu, moudrost a blbé oči. Ten pětipalec byl nutností, abych na všechno za pochodu viděl. Ale v létě člověk obléká jen sandály, trenky a tričko. Nezkoušel jsem velikost kapsy v mých trenkách, protože už ta představa jak to tam tíží a překáží se mi nelíbila. Vím, existují taková pouzdra na ruku, ale zase tak moc svůj mobil nemiluji, abych jeho stín musel mít obtištěný na ruce i po celou zimu.

Pak jsem je v jednom brněnském frcu uviděl. Hodinky Garmin Forerunner 220. Pravda, šlo o výběhový model, ale ještě se dal koupit i normálně. Např. na Alze je ještě měly za 6.400,-kč. Já je koupil skoro za čtvrtinu a taky úplně nové, ještě nerozbalené. Něco vám řeknu, kdo nevyzkoušel, neuvěří. Prostě paráda. Forerunnery měly taky hrudní pás a tak se na Endomondu začaly konečně ukazovat i tepové frekvence a statistiky. Konečně všechno pěkně po kupě.

Teď už osm měsíců běhám skoro obden a bez svých hodinek si to už neumím představit. Na Endomondu ty statistiky mají přece jen ještě dost velké rezervy. Taky si načítám všechny aktivity automaticky z Endomonda na BezvaBeh.cz, zde ji přidávám do takto vzniklého běžeckého deníku informace o terénu, počasí a tak.

Teď úplně nedávno jsem objevil SmashRun. Importuji si tam běhy přímo z Garminu. Ve free verzi je to sice dost očesané, ale i tak jsou tam zajímavé informace a srovnání. Foto úvodní přehledové obrazovky vidíte v úvodu tohoto článku. Moc se mi to líbí. Možná si to předplatím místo Endomonda, které bych si nechal jen free. Ale to ještě uvidíme.

No a úplně nakonec. Jsem programátor a tak mám místo excelové tabulky i vlastní prográmek, kam si importuji informace z BezvaBeh,cz a to tak, že si nejdříve vyexportuji běžecký deník do excelové tabulky a tu si následně načtu do svého programu.

Takže, .kdyby zítra zmizel internet, tak mám všechno ve svém počítači :-)