Nové hodinky
V roce 2020 jsem nenapsal ani čárku. To ale neznamená, že jsem neběhal, nechodil, nečetl, nemarodil a nekupoval nové ptákoviny.
Naopak! Stalo se toho tolik, že jsem neměl na psaní ani pomyšlení. Dobrá zpráva je, že pořád běhám.Čtyři roky jsem běhal s hodinkami Garmin Forerunner 220. Byly fajn, ale začátkem roku mi začala zlobit baterka. Neběhám žádné délky, takže mi nevadilo, když kapacita z původních 8 hodin klesla na hodiny čtyři. Postupně se to ale zhoršovalo až ke dvěma hodinám, což už problém začal být dost vážný. Skutečně mě to ale naštvalo, když hodinky "chcíply" po hodině a deseti minutách z plného nabití.
Zkoušel jsem různé "zaručené" návody, jak dát baterce umělé dýchání. Ale nic. Nejsem žádný šílenec, který potřebuje super mega sporttester. Zvykl jsem si ale na intervalové tréninky, běhání podle tepovky a lehkost Forerunnerů 220.
Na hodinkách Forerunner 220 mi vadily vlastně jen dvě věci:
- Nemožnost nastavit typ aktivity před spuštěním, což znamenalo změnit to až po uložení v mobilu. Když ale synchronizuje data ještě se Stravou a třeba ještě někam jinam, je to ještě složitější, protože synchronizace jsou fakt rychlé a rozběhnou se hned po uložení.
- Druhá věc je hrudní pás. Ne, že by měřil špatně, to rozhodně ne, ale při běhání v létě mě dře a rozedře mi kůži na hrudní kosti. Jelikož nejsem žádný běžec tvrdě trénující na závody, nepotřebuji tu lékařskou přesnost hrudního pásu a postačil by mi méně přesný optický snímač na zápěstí.
Už předběžně jsem hledal náhradu pro případ, že by se mi hodinky pokazily a já musel rychle koupit nové. Nakonec jsem se rozhodl zůstat u značky Garmin. V cenové hladině, která mě neurazí byly k dispozici jen Forerunner 45 a pak VivoActive 3. V průběhu času se přetahovaly o nejnižší cenovku.
Když došlo na koupi, stály VivoActive 3 jen 3.999,- zatím co Forerunner 45 se stále držel na nějakých 4.500,- až 4.900,-. Vyhrály VivoActive 3. Mají kovovou lunetu, což je činí elegantnější i pro normální nošení. Výdrž 13 hodin s GPS je o 5 hodin víc, než měly moje staré Forerunner 220, tedy když ještě byly nové.
VivoActive 3 po tři čtvrtě roku používání plní to, co jsem od nich očekával. Osvobodily mě od hrudního pásu (ten starý můžu kdykoliv použít) a mezi během a chůzí volím před spuštěním aktivity. Intervalové tréninky fungují podobně jako na těch starých, stejně jako alarmy na limity tepové frekvence.
Nemají mapy, ani navigaci, ale to jsou hlouposti, které na tak malých hodinkách nemají vůbec smysl.